Google
Zabytki
Luxor
Piradmidy w Gizie
Muzeum Egipskie
Karnak
Wadi Natrun
Rafa koralowa
Nil
Półwysep Synaj
Memfis
Egipt
Religia
Geografia
Historia
Kuchnia
Polacy w Egipcie
Niepełnosprawni
Praktyczne porady
Zemsta farona
Targowanie w Egipcie
Waluta w Egipcie
Podstawowe zwroty
Pogoda
Ceny w Egipcie
Kobiety
Używki

Polacy w Egipcie        Niezostało nigdy dokładnie ustalone kto był pierwszym Polakiem stąpającym po terenach Egiptu. Wskazuje się jedynie, że nasi rodacy od dawien dawna wybierali się na te obszary. Odkryto wiele pielgrzymek, które podążały ku Egiptowi w okresie XV wieku.  Według oficjalnych informacji pierwszym Polakiem, który zatrzymał się terenie Egiptu był właśnie uczestnik takiej wycieczki - Jan Łaski, a było to  w latach 1500-1501. W wieku XVI państwo zostało odwiedzone przez Stanisława Tarnowskiego, który sprawował później funkcję wojedowy sandomierskiego.
        Egipt zwiedzany był przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiła. Przebywał on w Egipcie całkowicie turystycznie i w tym czasie miał okazję zapoznania się z miejscową kulturą oraz zasadami życia egipcjan. Radziwił miał okazję zobaczenia piramid w Gizie oraz słynnego sfinska, który wtedy był jeszcze częściowo przysypany piaskiem. Opisał on Kair jako miasto wypełnione bramami, meczetami oraz gośćmi z każdego rejonu kraju.
        W XVIII wieku w Egipcie pojawił się Tomasz Stanisław Wolski. Pozostawił on po sobie pamiętanik, w którym opisuje wszystkie swoje wyczyny, nie ma tam jednak praktycznych informacji, w których to opisywały by poszczególne miejsca.
        Pierwszy polski prawdziwy turysta jaki pojawił się w Egipcie to Józef Sękowski. Jego wyjazd to wielka wyprawa naukowa. W sumie spędził on w samym Egipcie ponad trzy miesiące. Przebywał w Aleksandrii oraz Kairze. Opublikował on swoje wspomnienia z podróży do tego wspaniałego kraju. Inni Polacy, którzy mieli okazję przebywania w Egipcie to przede wszystkim:

  • gen. Dembiński - służył w wojsku Muhammada Alego. Szybko podał się jednak do dymisji.
  • Juliusz Słowacki - jeden z najpopularniejszych Polaków, którzy postawili nogę w Egipcie. Słowacki przebywał w Aleksandrii wraz z przyjaciółmi.
  • Henryk Sienkiewicz - wyruszył do Egiptu w w1890 roku. Swoje wspomnienia z wyjazy do Egiptu opisał on w popularnych Listach z Afryki.

        Od XIX wiekdo Egiptu zaczęli przybywać Polscy archeolodzy. Najpopularniejsi z nich to przede wszystkim Tadesz Smoleński oraz Kaziemierz Michałowski. Obecnie Egipt jest najchętniiej odwiedzanym przez Polaków wakacyjnym kierunkiem.
Copyright 2009 turcja.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Grafika: Wojciech Czerniak || Kodowanie: R-Studio stat4u strona główna | reklama | kontakt