Google
Zabytki
Luxor
Piradmidy w Gizie
Muzeum Egipskie
Karnak
Wadi Natrun
Rafa koralowa
Nil
Półwysep Synaj
Memfis
Egipt
Religia
Geografia
Historia
Kuchnia
Polacy w Egipcie
Niepełnosprawni
Praktyczne porady
Zemsta farona
Targowanie w Egipcie
Waluta w Egipcie
Podstawowe zwroty
Pogoda
Ceny w Egipcie
Kobiety
Używki

Piramidy w GizieZdecydowanie największa, a zarazem najstarszą piramidą w Gizie jest piramida Cheopsa. W pierwotnej wersji piramida mierzyła 140 metrów, a jej szerokość wynosiła 230 metrów. Według szacunków cała piramida waży około 6 milionów ton. Waga każdego pojedycznego bloku piradmidy szacowana jest na 2,5 tony. To właśnie dzięki tak ogromnej masie piramida jest stabilna. Piramida Cheopsa wciąż kryje przed ludźmi wiele zagadek. Obecnie badacze twierdzą, że prócz dotychczas odkrytych trzech komor, w piramidzie znajduje się również czwarta, ale wciąż nie zostało to udowodnione. Jednego dnia piramidę może odwiedzić tylko 300 turystów, a wszystko w dbałości o utrzymanie wilgotności wewnątrz piramidy.

Zupełnie inną piramidą jest piramida Chefrena. Znajduje się ona po środku między dwoma pozostałymi i charakteryzuje się stromymi bokami oraz nienaruszonym wierzchołkiem.  Jest ona mniejsza od piramidy Cheopsa, a jej szacowana waga jest  o około 30% mniejsza. W piramidzie Chefrena zobaczyć można zdecydowanie najlepiej zachowany kompleks grobowy. Faraonowi Chefre (Chefrenowi) przypisuje się również stworzenie słynnego sfinska.

Najmniejsza z piramid w Gizie jest piramida Mykerinosa. Piramida uznawana jest jako symbol potęgi upadającego Egiptu.  Jej budowa została rozpoczęta przez Menkaure, ale to dopiero jego syn doprowadził piramidę do odpowiedniego stanu. W XII wieku aktualnie panujący Sułtan podjął próbę rozbiórki piradmidy. Trwało to prawie przez rok, ale na szczęście zaprzestano prac. Piramida Mykerionosa nie została całkowicie wykończona. Nie zakończono m.in. prac nad komorą grobową. W piramidzie znajduje się m.in. grobowiec królowej Chenetkaus - była to bardzo barwna postać w historii Egiptu. Piradmiy w Gizie to punkt rozpoznawczy Egiptu i zarazem jeden z cudów tego świata, którego sposób powstania trudnow  jaki kolwiek racjonalny sposób wytłumaczyć.
Copyright 2009 turcja.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Grafika: Wojciech Czerniak || Kodowanie: R-Studio stat4u strona główna | reklama | kontakt