Google
Ważne miejsca
Luxor
Piradmidy w Gizie
Muzeum Egipskie
Karnak
Wadi Natrun
Rafa koralowa
Nil
Półwysep Synaj
Memfis
Egipt
Religia
Geografia
Historia
Kuchnia
Polacy w Egipcie
Niepełnosprawni
Praktyczne porady
Zemsta farona
Targowanie w Egipcie
Waluta w Egipcie
Podstawowe zwroty
Pogoda
Ceny w Egipcie
Kobiety
Używki

Niepełnosprawni w Egipcie
Egipt jest krajem bardzo biednym. Choroby, które w Europie są uleczalne, tutaj prowadzą do poważnych uszczerbków na zdrowiu, gdyż ludzi nie stać jest na płatne leczenie. Ta smutna prawda generuje jednak pewien plus dla niepełnosprawnego turysty. O ile na zachodzie  Europy ze zdziwieniem, a wręcz z zażenowaniem patrzy się na niepełnosprawnych turystów, o tyle w Egipcie będziesz takim samym człowiekiem jak wszyscy inni. Mieszkańcy potraktują cię z szacunkiem.

Egipt stawia jednak wiele problemów niepełnosprawnym turystom. Zobaczenie tutaj kogokolwiek, kto porusza się na wózku inwalidzkim wręcz graniczy z cudem. Nie znajdziecie  tutaj toalet dopasowanych do wózków, a poruszanie się po chodnikach, jak również drogach, okazuje się być nie lada problemem. Trudno jest znaleźć podjazdy w miejscach publicznych, jak również sklepach czy supermarketach. Jedynie nowe hotele i zarządzające nimi firmy dbają o niepełnosprawnego turystę. Każdy nowy hotel musi posiadać podjazd dla wózków. Duże problemy w Egipcie czekają również na osoby bardzo otyłe i szybko się męczące - podczas stania w kolejkach, chodzenia po stromych schodach, przy tak wysokich temoperaturach bardzo łatwo o zemdlenie.

Jeśli chodzi o dostępność poszczególnych zabytków, to różnie z tym bywa. Wszystkie najważniejsze świątynie położone są na równym terenie, tak więc nawet na wózku można się do nich dostać. Ewentualnie może zajść konieczność pokonania kilku stopni. Problemy mogą się jednak pojawić podczas zwiedzania groboców. Trzeba się nieźle napocić by pokonać schody czy wąskie przejście. W Dolinie Królów jedynie grobowiec Ramzesa VI został udostępniony tak, by mogli do niego dotrzeć niepełnosprawni. Piramidy w Gizie niepełnosprawny może zobaczyć jedynie od zewnątrz.

Do licznych problemów dojść może podczas zwiedzania Kairu. Niestety, ale jest tam mnóstwo wąskch uliczek, a poruszanie się po chodnikach nie jest możliwe. Jednak posiadając samochód oraz kierowcę możecie zobaczuć wiele miejsc. Np. Muzeum Egipskie posiada windę. Dodatkowo jeszcze wspomnię, że niektóre szkoły nurkowania w Sharm el Sheikh i Hurgadzie są przygotowane pod naukę niepełnospawnych.
Copyright 2009 turcja.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Grafika: Wojciech Czerniak || Kodowanie: R-Studio stat4u strona główna | reklama | kontakt