Google
Ważne miejsca
Luxor
Piradmidy w Gizie
Muzeum Egipskie
Karnak
Wadi Natrun
Rafa koralowa
Nil
Półwysep Synaj
Memfis
Egipt
Religia
Geografia
Historia
Kuchnia
Polacy w Egipcie
Niepełnosprawni
Praktyczne porady
Zemsta farona
Targowanie w Egipcie
Waluta w Egipcie
Podstawowe zwroty
Pogoda
Ceny w Egipcie
Kobiety
Używki

MemfisMemfis to grecka nazwa jednego z najważniejszych miast istniejących w starożytnym Egipcie. Według legend miasto zostało założone przez Menesa, którego zasługą było zjednoczenie dolnego oraz górnego Egiptu.  Stał się on wtedy pierwszym władcą starożytnego Egiptu. Nazwa miasta pochodzi teoretycznie od nazwy piramidy Pepiergo. Przez dłuższy okres miasto istniało pod nazwą Men-nefer, a najstarsza nazwa to Inebu-hedz. Kolejną nazwą Memfis było Ansh-taui

Obecnie po Memfis pozostały już tylko ruiny. Zdecydowana większość miasta jest całkowicie zniszczona, chociaż mimo wszystko, miasto ma wiele do zaoferowania. Pozostałości miasta Memfis zobaczyć można na zachodnim brzegu Nilu, jakieś 20 km od Kairu. Tak naprawdę, jedyne znaki poprzedniej świetności to ogromne posągi Ramzesa II, a także sfinks, który według naukowców należał do dokładnie tego sameg władcy. Za czasów starożytnych, najważniejszą świątynią w Memfis była świątynia Ptaha, która w czasach Nowego Państwa otrzymała nazwę Hut-ka-Ptah. Świątynia, która tam istniała, była przez wiele kolejnych lat rozbudowywana. W pobliżu świątyni widniały inne ważne budowle, mianowicie choćby pałac królewski.

Według badań, w roku 3100 p.n.e. Memfis było pierwszym miastem, które posiadało ponad 30 tysięcy mieszkańców. O wadze miasta świadczy choćby nektopola memficka. Ciągnie się ona przez 30 kilometrów po krawędzi pustyni . Wielkim ciosem dla miasta było uznanie chrześcijaństwa za najważniejszą religię. Dokonał tego cesarz Teodozjusz.

Copyright 2009 turcja.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Grafika: Wojciech Czerniak || Kodowanie: R-Studio stat4u strona główna | reklama | kontakt