Google
Zabytki
Luxor
Piradmidy w Gizie
Muzeum Egipskie
Karnak
Wadi Natrun
Rafa koralowa
Nil
Półwysep Synaj
Memfis
Egipt
Religia
Geografia
Historia
Kuchnia
Polacy w Egipcie
Niepełnosprawni
Praktyczne porady
Zemsta farona
Targowanie w Egipcie
Waluta w Egipcie
Podstawowe zwroty
Pogoda
Ceny w Egipcie
Kobiety
Używki

Luxor        Z pewnością każdy z nas miał okazję usłyszeć cokolwiek na temat starożytnego miejsca w Egipcie zwanego Luksorem. Nazwa tego miejsca pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego tyle do "pałace", "zamki". Początkowo nie było to miejsce ciekawe, a wręcz przeciwnie - było to typowe prowincjonalne miasteczko. Zainteresowanie zwiedzaniem Luksoru ze strony turystów pojawiło się  XIX wieku, kiedy to przybywali oni w te rejony, aby zobaczyć ruiny miejscowości Teb. Ilość zabytków znajdujących się na tym obszarze jest wręcz niesamowita. Oczywiście najważniejsze są tutaj świątynie luksorskie, a także znajdujące się  na północ od tego miejsca świątynie w Karnaku. Miejscowość Teb żyje przede wszystkim, a w zasadzie tylko i wyłącznie z turystyki. Spotkacie tutaj setki handlarzy, którzy będą próbowali Wam wcisnąć dosłownie każdy turystycznych gadżet. Strzeżcie się ich, gdyż kupowanie od nich czegokolwiek to finansowa pomyłka. Handlarzami nie powinoo się przejmować, gdyż mniej lub bardziej "upierdliwi" żyją na terenie całego Egiptu. Luksor najchętniej jest odwiedzany w miesiącach pozasezonowych, gdyż w okresie wakacyjnym temperatury w tym rejonie są nie do zniesienia.
   
       Do Luksoru nie warto jest wybierać się na kilkudniowy pobyt ze względu na bardzo wysokie ceny za noclegi. Hotele w Luksorze starają się maksymalnie wykorzystywać  przybywających tutaj turystów poprzez dyktowanie wręcz zaporowych cen. Nic dziwnego skoro turyści przebywające w dwóch najpopularniejszych kurortach - Hurghada i Sharm el Sheikh najczęściej decydują się właśnie na pobyt dwudniowy ze względu na odległość.

        Najważniejszym miejscem na tym obszarze jest świątynia Luksorska, która położona jest w samym centrum miasta. Zwiedzać ją można zarówno w dzień jak i w nocy, ale zdecydowanie bardziej polecana jest pierwsza opcja. Świątynię stworzono ku czci trzech Bogów: Amona, Mut i Chonsu. Miejsce te było południowym haremem,  w którym to mieszkał Mut ze swoim synem Chonsu. Świątynie wypadowana została przez dwóch władców Amonhotepa III i Ramzesa II. Przez kolejne dziesiątki lat świątynia była przebudowywana przez panujących faraonów. Mimo wszystko nie utraciła swojego wyglądu i budziła szacunek u kolejnych przybywających tutaj nacji na czele z walczącymi żołnierzami.

        Na terenie Luksoru znajduje się m.in. kaplica Serafina, aleja sfinksów z ludzkimi głowami, sześć kolosów Ramzesa II, pylon o szerokości 65 metrów, meczet  Abu al-Haggaga, kolumnada Amonhotepa III i jego dziedziniec, sala hypostylowa. W Luksorze znajdują się również liczne sanktuaria. Warto jest zapoznać się również z kolekcją historycznych przedmiotów umieszczonych w muzeum luksorskim.  W pobliżu stworzone zostało również muzeum Mumifikacji, które jak sama nazwa wskazuje przedstawia historię mumifikacji.
Copyright 2009 turcja.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Grafika: Wojciech Czerniak || Kodowanie: R-Studio stat4u strona główna | reklama | kontakt