Google
Zabytki
Luxor
Piradmidy w Gizie
Muzeum Egipskie
Karnak
Wadi Natrun
Rafa koralowa
Nil
Półwysep Synaj
Memfis
Egipt
Religia
Geografia
Historia
Kuchnia
Polacy w Egipcie
Niepełnosprawni
Praktyczne porady
Zemsta farona
Targowanie w Egipcie
Waluta w Egipcie
Podstawowe zwroty
Pogoda
Ceny w Egipcie
Kobiety
Używki

Karnak                Karnak uznawane jest za najważniejszy i najbardziej efektowny zaraz po piramidach w Gizie zabytek w całym Egipcie.  Miejsce to miało stanowić dom Bogów i składa się z trzech okręgów świątynnych. Zdecydowanie największym z nich jest okrąf Amona. Świątynia w Karnaku rozbudowywana była przez ponad 1300 lat, nic zatem dziwnego, że końcowy efekt prac jest tak imponujący. Za najlepszych czasów Karnak uznawane było za jedno z z najbogatszych miejsc na świecie. Bogatych materialnie.

            Całe wykopaliska przynależące do Karnaku obejmują obszar 40 hektarów.  Z całych wykopalisk zdecydowanie najbardziej dostępny jest Okrą Amona, który sam zajmuje teren 25 hektaorów. Aby w miarę dokładnie zwiedzić tą część należy poświęcić conajmniej 4 godziny czasu. Zwiedzając tą część nie powinna się chodzić z odkrytą głową, gdyż nie da się znaleźć tutaj jakiegokolwiek cenia. Zwiedzając świątynię Amona ma sie wrażenie, że miejsce to nie ma końca. Ilość niesamowitów wytworów ludzkich rąk jest wręcz ogromna. Wszystkie obeliski, pylony oraz kolummny dodawane były przez kolejnych rządzących faraonów. Ruiny Świątyni odsłonięte zostały dopiero w połowiek XIX wieku. Prace rozpoczęte na początku XX wieku maja doprowadzić do całkowitej odbudowy tego miejsca. W światyni bardzo trudno jest odnaleźć się bez przewodnika, dlategote nie powinno się od niego odrywać.  Najciekawsze części świątyni to przede wszystkim  sala festiwalowa, świątynia przystani, droga procesyjna, światynia Taharki, kaplica Sethiego II, świątynia Ramzesa II, portal bubastydzki, reliefy, sala hypostylowa(uznawana za dumę Karnaku), obelisk Tutmozydów, kolosy Amona i Amonet, posąg Amenhotepa II, sanktuarium, ściana Hatszeptup, centralny dziedziniec, świątynia Ach-Menu Thotmesa III, ogród botaniczny, kaplica Sokarisa. To tylko kilkanaście najważniejszych miejsc  należących do świątyni .

                W południowo-zachodniej części okręgu Amona zbudowane zostały świątynie Chonsu i  Opet. Chonsu to syn Amona i Met. Świątynia wybudowana została za czasów faraona Ramzeza III i IV. Do dnia dzisiejszego zachowała się ona w rewelacyjnym stanie.  Opet natomiast to bogini uznawana za matkę Ozyrysa. świątynia ta jest znacznie mniejsza od Chonsu.  W części północnego okręgu Amona zwiedzać można skansen, w którym to stworzono dwie piękne kaplice. Pierwsza z nich to tzw. biała kaplica, a druga to kaplica zwana albastrową.
                   
                    W okręgach Montu i Mut znajduje się kilka śwątyń i są to miejsca znacznie uboższe dla turysty, który miał okazję zobaczenia okręgu Amona.

Copyright 2009 turcja.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Grafika: Wojciech Czerniak || Kodowanie: R-Studio stat4u strona główna | reklama | kontakt