Google
Zabytki
Luxor
Piradmidy w Gizie
Muzeum Egipskie
Karnak
Wadi Natrun
Rafa koralowa
Nil
Półwysep Synaj
Memfis
Egipt
Religia
Geografia
Historia
Kuchnia
Polacy w Egipcie
Niepełnosprawni
Praktyczne porady
Zemsta farona
Targowanie w Egipcie
Waluta w Egipcie
Podstawowe zwroty
Pogoda
Ceny w Egipcie
Kobiety
Używki

Historia        Cywilizacja Egiptu narodziła się 5 tysięcy lat temu. Obecne terytprium państwa nie wiele różni się od tego zastanego za czasów starożytnych faraonów.  Znacznie Egiptu w historii ludzkości było ogromne. Kraj ten bardzo często pojawiał się na międzynarodowej arenie.
        Według archeologów na obszarze Egiptu pierwsi ludzie pojawili się już 250 tysięcy lat temu. Świadczą o tym odnalezione narzędzia. Wtedy to Sahara nie była pustynią lecz sawanną zamieszkiwaną przez tysiące gatunków zwierząt. Do 3100 roku p.n.e. Egipt podzielony był na dwie części - Egipt Górny i Dolny. W każdym z nich czczono innych Bogó, inne były również priorytety.
        W czasach Starego Państwa, czyli  okresie od 2600 do 2100 p. n.e. Egipt bardzo dynamicznie rozwijał się. Postęp był ogromny. W tym właśnie okresie panował król Dżeser, którego architekt wzniósł pierwszą w Egipcie piramidę. Fascynacja budowanie piramide nadesżła wraz z nastaniem IV dynastii, za czasów, której budowano wszystkie największe egipskie piramidy. Czasy dynastii V odznaczają się przede wszystki rozsnącym kultem boga RE. Władcy Egiptu obwołali się wtedy synami Boga słońca.
      Do największego chaosu w państwie doszło po śmierci Pepi II. Wtedy to rywalizowały pomiędzy sobą poszczególne prowincje. Chaos szczególnie się nasilił kiedy to w Egipcie panowały wielkie susze. Ludzie głodowali i umierali. Sytuacja ustabilizowała się dopiero za czasów państwa określanego jako średnie. W Państwie Średnim rozwijał się handel oraz wydobywanie surowców mineralnych. Z drugiej strony jednak nasiliły się konflikty z takimi państwami jak Libia, Synaj i Nubia. Średnie państwo to lata 2050-1786 p.n.e.
       W okresie nazywanym jako drugi przejściowy nadeszły czasy bezładu. Wtedy egipscy faraonowie utracili część zagrabionych w poprzednich latach ziem. Historycy wskazują, że w tym okresie w Egipcie pojawiły się konie, które wykorzystywano do zaprzęgania w rydwanach.
          Nowe Państwo to Egipt z czasów 1567-1320 r.p.n.e. Egipt odznaczał się wtedy stabilnością, spokojem, bogactwem oraz dalszymi ekspansjami. W tym okresie Egiptem władali  najwięksi faraonowie. Do Egiptu zaczęły przybywać obwatele z całego świata, którzy sprowadzali tutaj swoją kulturę i obyczaje. Egipt wyglądał najlepiej za panowania Amenhotepa III. Wtedy to krajowi nic nie zagrażało, a faraon mógł się zajmować tworzeniem ogromnych budowli.  W kolejnych setkach lat państwo znajdowało się pod władaniem kolejnych nacji z całego świata. KOlejnym istotnym punktem w historii Egiptu jest nastanie epoki Islamu, w której to zaczęła rozpowszechniać się na terenie Egitu ta właśnie religia. Był to to VII wiek naszej ery.  Obecnie władzę w Egipcie sprawuje prezydent Honsi Mubarak, którego polityka ocenianan jest jako ostrożna.  Największym problemem państwa jest ciągły brak zagospodarowych pod rolnictwo terenów - tylko na 3% powierzchni Egiptu można cokolwiek uprawiać. Tym sposobem władze muszą sprowadzać produkty z zagranicy.
Copyright 2009 turcja.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Grafika: Wojciech Czerniak || Kodowanie: R-Studio stat4u strona główna | reklama | kontakt